Preşedintele stiri: 4074

Naționala Moldovei a pierdut în fața Austriei în meciul de ieri

2 sep. 2021,, 11:30   Sport
2120 0

Naţională de fotbal a Republicii Moldova a suferit o înfrîngere în meciul cu Austria, în a patra etapă din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal 2022. Astfel, tricolorii au pierdut în fața austriecilor pe stadion propriu, cu scorul de 0:2.

Meciul cu Austria a fost cu numărul 253 pentru Naționala Moldovei. Reprezentativa noastră a înregistrat 47 victorii, 60 egalități și 145 de înfrîngeri. Golaveraj: 195-420, transmite Noi.md cu referire la Agora.md.

Ambele goluri au fost înscrise în prelungirile ambelor reprize, primul în minutul 45+1, iar al doilea în minutul 90+4 de la atacantul Marko Arnautović.

După patru etape disputate, naționala Moldovei ocupă poziția a 6-a în grupa F cu o remiză și trei înfrîngeri în palmares.

Moldova a mai jucat pînă acum șase meciuri cu austriecii, reușind o victorie. În alte cinci meciuri tricolorii au fost învinși. Golaveraj: 2-8.

07.09.2002 Austria – Moldova 2-0 prel. CE-2004

07.06.2003 Moldova - Austria 1-0 prel. CE-2004

09.10.2014 Moldova - Austria 1-2 prel. CE-2016

05.09.2015 Austria – Moldova 1-0 prel. CE-2016

24.03.2017 Austria – Moldova 2-0 prel. CM-2018

09.10.2017 Moldova – Austria 0-1 prel. CM-2018

Din echipa care a jucat ultima dată cu austriecii, pe 9 octombrie 2017, în lotul actual s-au regăsit cinci jucători: Vadim Bolohan, Artur Ionița, Radu Gînsari, Sergiu Platica și Alexandru Antoniuc.

Vedeta austriecilor a fost mijlocaşul David Alaba, care s-a transferat în acest an la Real Madrid de la Bayern Munchen! Cu bavarezii Alaba a cîştigat de cîte două ori Liga Campionilor, Supercupa Europei și Cupa Mondială a cluburilor.

Amintim că, meciul de fotbal dintre selecționata Moldovei și cea a Austriei din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale din 2022 a început cu o întîrziere de jumătate de oră. Motivul - o dronă care zboară deasupra stadionului Zimbru. Din acest motiv arbitrul central a refuzat sa dea fluierul de start și a trimis fotbaliștii la vestiare.

Sandu Grecu, șeful secției comunicare a Federației Moldovenești de Fotbal a explicat că jocul a întîrziat din cauza că un copil, care se afla peste drum de stadion, se juca cu o drona pe care o plana deasupra terenului.