X
Arşiţa stiri: 189
Jocurile Olimpice stiri: 145
Transnistria stiri: 1412

Messi va absenta de la meciul Major League Soccer All-Star Game: care este motivul?

23 iul. 18:30   Sport
3 ore in urma 760 0

Liderul echipei naționale a Argentinei și Inter Miami Lionel Messi va rata meciul stelelor din Major League Soccer (MLS) din cauza unei accidentări. Despre acest lucru informează ESPN.

Anterior, el a ratat deja două meciuri ale lui Inter Miami în campionat, informează rbc.

Messi pe 15 iulie în meciul final al Cupei Americii împotriva Columbiei a suferit o accidentare la piciorul drept în minutul 66, el a avut nevoie de o înlocuire. Argentina s-a impus în cele din urmă cu 1-0 în prelungiri, Lautaro Martinez marcînd golul victoriei. Messi a cîștigat al 45-lea trofeu din carieră, depășind recordul brazilianului Dani Alves.

Coechipierul lui Messi de la Inter Miami, Luis Suarez, va lipsi și el de la MLS All-Star Match. Echipa informează că acesta se confruntă cu un „disconfort la genunchi”. La meci vor lua parte două foste vedete ale Barcelonei, Sergio Busquets și Jordi Alba.

Meciul stelelor, la care participă cei mai buni jucători din MLS și din Liga Mexicană, va avea loc în noaptea de 26 iulie, în Columbus, Ohio.

Messi are 37 de ani și joacă pentru Inter Miami din vara anului 2023. Cel care a cîștigat de opt ori Balonul de Aur a marcat 12 goluri și a oferit 13 pase decisive în primele 12 meciuri din 2024 pentru Inter Miami, echipa fiind pe primul loc în Conferința de Est cu 53 de puncte.