X
Transnistria stiri: 1449
Preşedintele stiri: 4074

Germania a învins Danemarca și s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2024

30 iun. 00:16   Sport
1498 0

Echipa națională a Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European.

Gazda turneului final s-a impus în optimile de finală în fața reprezentativei Danemarcei cu scorul de 2-0.

Germania a început mai bine partida și a marcat chiar în minutul 3 prin fundașul Nico Schlotterbeck, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. În minutul 34 partida a fost întreruptă din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Mai exact, ploaia de la Dortmund și fulgerele puternice din zonă l-au făcut pe arbitru să oprească temporar partida. După aproximativ un sfert de oră meciul s-a reluat.

Pînă la finalul reprizei cele doup formații nu au marcat. Soarta meciului s-a decis după pauză. Danezii au reușit să înscrie prin Joachim Andersen, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Peste patru minute, Germania a deschis scorul din penalty, acordat pentru un henț în careu al lui Andersen. Kai Havertz a marcat fără probleme de la punctul cu var.

Nemții și-au dublat avantajul peste un sfert de oră. Nico Schlotterbeck l-a găsit foarte bine pe Jamal Musiala, care a accelerat spre poarta lui Schmeichel și l-a învins cu un șut la colțul lung. Musiala a înscris al treilea său gol al EURO 2024 și este pe primul loc în clasamentul golgheterilor cu georgianul Mikautadze. "Die Mannschaft" a mai înscris o dată în prelungiri prin Florian Wirtz, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Germania va juca în sferturile de finală cu învingătoarea meciului Spania - Georgia.