Preşedintele stiri: 4072

Egalitate, scor 1-1, în meciul disputat între Moldova și Albania

17 noi. 2023,, 21:07   Sport
2406 0

Naționala de fotbal a R. Moldova a disputat astăzi, 17 noiembrie, penultimul meci din campania de calificare la Campionatul European de Fotbal din Germania din vara anului 2024. Meciul pelungit cu șase minute cu naționala Albaniei s-a încheiat cu egalitate, cu scorul 1-1, pe stadionul Zimbru din Chișinău.

Echipa noastră a reușit să egaleze scorul în meciul cu Albaniei și, astfel, și-a păstrat șansele de calificare la Euro 2024, notează Noi.md cu referire la zdg.

Primul gol a fost marcat din lovitură de la 11 metri (penalti) în minutul 25 al meciului de către fotbalistul albanez Sokol Cikalleshi.

Al doilea gol a fost marcat de către moldoveanul Vladislav Babohlo în minutul 87.

Totul se va decide în ultimul meci din grupe, cînd selecționata noastră va întîlni Cehia în deplasare.

Conform Federației Moldovenești de Fotbal (FMF), Moldova a mai jucat pînă acum 6 meciuri cu albanezii la nivel de echipe reprezentative, fără să obțină vreo victorie. Bilanț: o remiză și 5 înfrîngeri

Meciul cu Albania a fost al 280-lea pentru Naționala Moldovei. Reprezentativa noastră a înregistrat pînă acum 54 de victorii, 65 egalități și 160 de înfrîngeri.

Calificarea selecționatei R. Moldova la Campionatul European de Fotbal din Germania din vara anului 2024 ar fi cea mai importantă performanță din istoria fotbalului moldovenesc.

Printre suporterii naționalei de pe tribunele stadionului, s-au făcut remarcați Maia Sandu, ministrul Educației Dan Perciun și președintele Parlamentului Igor Grosu.