X
Arşiţa stiri: 209
Jocurile Olimpice stiri: 231
Transnistria stiri: 1460

Aruncătorul de suliță, Andrian Mardare, s-a calificat în finala Jocurilor Olimpice

6 aug. 13:47   Sport
4 ore in urma 1333 0

Sportivul moldovean de atletică ușoară, aruncătorul de suliță Andrian Mardare s-a calificat în etapa finală a competiției de la Jocurile Olimpice de la Paris.

În proba de calificare la disciplina ”aruncarea suliței”, el a îndeplinit norma de calificare de 84 de metri.

În cea mai bună încercare a sa, el a aruncat sulița la 84,13 metri și s-a calificat automat în finală. În grupa sa, Andrian Mardare a înregistrat rezultatul 5, iar dintre participanții ambelor grupe a ocupat locul 9. În total, în cele două grupe au concurat 32 de sportivi - cîte 16 în fiecare.

Conform regulamentul, în finală ajung toți sportivii care au îndeplinit standardul de calificare sau cel puțin 12 sportivi cu cele mai bune rezultate. Finala va avea loc în seara zilei de 8 august.

Andrian Mardare a cîștigat medalia de bronz la Campionatul Europei Under-23 din 2017. La Campionatul Balcanic de Atletism din 2020 de la Cluj-Napoca, România, el a ocupat locul 1 la aruncarea suliței cu un rezultat de 83,60 m. Cea mai bună performanță personală a sa în acest sport este de 86,66 m, care este un record național.

Anul acesta este pentru a doua oară cînd Andrian Mardare participă la Jocurile Olimpice. La Jocurile Olimpice de la Tokyo el a ocupat locul 7 cu un rezultat de 83,30 metri. Andrian Mardare se află pe locul 8 în clasamentul mondial.