X
Cutremure stiri: 507

Dubla campioană mondială, Argentina, este a doua semifinalistă a Campionatului Mondial de fotbal din Qatar

10 dec. 2022,, 12:15   Sport
2531 0

Într-un meci tensionat și plin de dramatism, desfășurat pe arena Lusail, Argentina a învins vineri seara selecționata Țărilor de Jos cu scorul general de 6-5, după executarea loviturilor de departajare și s-a calificat astfel în semifinalele turneului din Qatar.

Sud-americanii, cu Lionel Messi în zi de grație, au condus cu scorul de 2-0 prin golurile marcate de Nahuel Molina în minutul 35 și starul Lionel Messi din penalty în min 73. „Portocala mecanică” a revenit incredibil pe finalul timpului regulamentar, a marcat de două ori prin Weghorst în minutele 83 și 90+11 și a trimis meciul în prelungiri. În cele 30 de minute suplimentare nu s-a marcat, iar semifinalista s-a decis la loviturile de departajare, la fel ca și în primul sfert de finală, Croația – Brazilia, transmite Noi.md cu referire la radiomoldova.md.

Căpitanul batavilor, Virgil Van Dijk, și Steven Berghuis au ratat primele două penalty-uri, iar Argentina cu o singură ratare a lui Enzo Fernandez a profitat și sa calificat în semifinale, unde va întîlni Croația, la 13 decembrie.

Vedeta echipei Inter Milano, Lautaro Martinez, a înscris penalty-ul decisiv și a dus Argentina în a cincea semifinală de Cupă Mondială din istorie, după cele din 1930, 1986, 1990 și 2014.

Sîmbătă, 10 decembrie, se va decide al doilea meci din semifinalele Cupei Mondiale. Portugalia va evolua în compania Marocului, în timp ce Franța va juca în ultimul sfert de finală în compania Angliei.