Preşedintele stiri: 4074

Argentina s-a calificat în optimi după 2-1 cu Nigeria

27 iun. 2018,, 09:30   Sport
2247 0

Argentina a învins-o cu emoții pe Nigeria, 2-1, și a reușit în cele din urmă să se califice în optimile Mondialului din Rusia. Marcos Rojo a adus golul izbăvirii în minutul 86, după ce Messi deschisese scorul și lovise bara în prima repriză.

Trupa lui Sampaoli supraviețuiește la Sankt Petersburg, grație execuției lui Leo și golului salvator al lui Rojo. Călăul Mascherano și VAR-ul puteau însă ruina visele fanilor celești.

"Vreau să jucăm cu inima și veți vedea adevărata Argentină, în prima din cele cinci finale care ne așteaptă. Am pierdut doar un meci și am fost tratat ca un criminal". Mesajul războinic al lui Jorge Sampaoli a fost amplificat ieri de cei 25.000 de fani albicelești, care au fluierat doar un nume, al selecționerului, și au pus o presiune fantastică pe umerii lui Messi, așteptat să învie.