Preşedintele stiri: 4068

Alexandru Spiridon, despre înfrîngerea Moldovei în faţa Luxemburgului

10 sep. 2018,, 17:00   Sport
3053 0

Selecționerul echipei de fotbal a Moldovei, Alexandru Spiridon, și-a făcut autocritica în urma înfrîngerii zdrobitoare în meciul din Luxemburg (4-0 în favoarea echipei gazde).

Totodată, tehnicianul a declarat că „greșelile pe care le-au comis fotbaliștii noștri sînt de neiertat”.

„Nu am reușit să-i organizez pe fotbaliștii, nu am reușit să-i motivez pentru acest meci. (…) Am jucat bine în prima repriză, însă apoi Luxemburg a deschis scorul în urma unui corner. Cea de-a doua repriză a fost o catastrofă. Greșelile pe care le-au făcut fotbaliștii noștri sînt de neiertat pentru jucătorii care evoluează în Liga Națiunilor”, a declarat Alexandru Spiridon, citat de Moldfootball.com.

Antrenorul a mai declarat că nu are de gînd să ia „decizii pripite” și că urmează să analizeze prestația jucătorilor.

Selecționata de fotbal a Moldovei a debutat cu o înfrîngere într-o nouă competiție UEFA - Liga Națiunilor. Elevii lui Alexandru Spiridon au pierdut în deplasare în fața Luxemburgului, scor 4-0.

Tricolorii vor juca următorul său meci în Liga Națiunilor pe Stadionul Zimbru din Chișinău, unde o vor înfrunta pe echipa din Belarus, care a cîștigat ieri meciul său cu San-Marino, scor 5-0. Partida dintre Moldova și Belarus va avea loc marți, 11 Septembrie 2018, cu începerea la ora 21:45.