Chelsea Londra şi Șahtar Doneţk, eliminate din Liga Campionilor

12 mar. 2015,, 12:15   Sport
3341 0

Лондонский «Челси» и донецкий «Шахтер» покинули Лигу чемпионов

După 1-1 la Paris, PSG s-a calificat miraculos la Londra. Asta chiar dacă din minutul 32 a jucat în inferioritate numerică după eliminarea lui Ibrahimovic. Meciul a avut nevoie de prelungiri, după ce timpul regulamentar s-a încheiat nedecis, 1-1. Chelsea a condus în două rînduri, dar de fiecare dată a fost egalată după golurile marcate de fundaşii brazilieni David Luiz şi Thiago Silva.

Şahtar Doneţk, echipa pregătită de Mircea Lucescu şi Alexandru Spiridon, a fost umilită de Bayern Munchen, cu 7-0, dar meciul s-a rupt încă din minutul 3, cînd campioana Ucrainei a rămas în inferioritate numerică. Kuchar a fost eliminat pentru un fault în careu în postură de ultim apărător, fază din care a rezultat o lovitură de la 11 metri, transformată de Muller.

Bavarezii s-au dezlănţuit, ca pînă la finalul meciului să pericliteze poarta adversă încă de şase ori.