CM-2014: Brazilia-Croația, 3-1! (VIDEO)

13 iun. 2014,, 10:48   Sport
4302 2
Brazilia a bifat victorie la Cupa Mondială, în meciul de debut contra Croaţiei.

Mai întîi, Ivica Olic a trecut pe lîngă gol în minutul 7, cu o lovitură de cap care a ocolit colţul scurt. Peste doar patru minute, tabela avea să se modifice pentru prima dată. Același Olic a centrat de pe stînga, Jelavic a deviat, iar Marcelo a trimis în propria poartă.

Puțin mai tîrziu, Paulinho ar fi putut egala în minutul 21, dar Pletikosa a salvat miraculos. Portarul croat s-a opus şi la șutul lui Oscar. La pauză a fost totuși egalitate, după ce Neymar a marcat cu un şut plasat, din zonă centrală.

Brazilia a preluat conducerea în minutul 71. Fred a obţinut uşor un penalty, iar Neymar a transformat cu emoţii, după ce Pletikosa a atins balonul cu ambele mîini.

David Luiz a reluat peste poartă şase minute mai tîrziu, iar Julio Cesar a salvat victoria în două rînduri, pe final.

În prelungiri, Oscar a marcat pe contraatac pentru 3-1, după ce, cu numai cîteva zeci de secunde înainte, croații semănaseră panică în careul sud-americanilor.