PSG şi Barcelona au mers mai departe în Liga Campionilor

13 mar. 2014,, 17:00   Sport
5312 0
Foto : mpinteractiv.ro
Barcelona şi PSG s-au calificat aseară în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, alăturîndu-se astfel celor de la „Atletico” Madrid şi „Bayern” Munchen. Numele ultimelor echipe calificate în faza următoare le vom afla săptămîna viitoare.

Barcelona a trecut de „Manchester City” cu 2-1 (în tur 2-0). Catalanii au controlat meciul cap-coadă şi au ţinut defensiva adversă mereu în presiune.

În cealaltă partidă, „Bayer” Leverkusen a sperat la un miracol numai 13 minute. Sam a deschis scorul în minutul 6, însă toate speranţele nemţilor s-au năruit 7 minute mai tîrziu, cînd Marquinhos a reuşit să egaleze. Rolfes a ratat şi o lovitură de pedeapsă, în timp ce Lavezzi a marcat pentru 2-1 (53), asigurînd victoria francezilor şi în retur.