Transnistria stiri: 1451
Preşedintele stiri: 4081

Luptătorii moldoveni au cucerit două medalii de bronz la mondialul de lupte mixte (VIDEO)

22 oct. 2013,, 13:40   Sport
3724 1
Luptătorii moldoveni au obținut două medalii de bronz la primul campionat mondial oficial la lupte mixte, care s-a desfășurat în Sankt Petersburg, Rusia. Moldova a fost reprezentată la competiție de 6 sportivi, care au concurat la 6 categorii de greutate.

Medaliile au fost cucerite de Grigorie Panfilii (categoria de greutate 77 kg) și Victor Bargan (93 kg).

Potrivit antrenorului lotului național al Moldovei la lupte mixte, Ion Gheorghiu, peste 100 de sportivi din 35 de țări au luptat pentru dreptul de a deveni finaliștii acestei competiții și a concura pentru titlul de campion mondial.

”Pentru federația noastră este un eveniment foarte important. Campionatul a fost organizat de Asociația Mondială a Luptelor Mixte (MMA), care este condusă de cunoscutul luptător rus, Fiodor Emilianenko”, a menționat Gheorghiu.

Pe 20 octombrie, la Sankt Petersburg s-a desfășurat turneul la lupte mixte M-1 Challenge 42, în cadrul căruia au avut loc 6 finale ale primului campionat mondial la lupte mixte, finala M-1 Grand Prix 2013 și confruntări cu participarea celor mai buni sportivi din diferite țări.