Preşedintele stiri: 4076

Sheriff a urcat pe prima poziție în Divizia Națională

28 aug. 2017,, 16:00   Sport
2816 2

Sheriff a învins-o pe Milsami, cu 3-1, în derbyul etapei a opta din Divizia Națională.

Această victorie i-a permis echipei tiraspolene să urce pe primul loc în clasament, avînd cu două puncte mai mult ca Milsami, transmite IPN.

Evgheni Oancea a deschis scorul în minutul 27, doar că Sheriff a rămas în zece oameni la începutul reprizei secunde, după eliminarea lui Bayala. Milsami a ratat un penalty în minutul 70, prin Dedov, dar a egalat nouă minute mai tîrziu, cînd a punctat Oleg Andronic. Finalul a aparținut însă gazdelor. Brazilianul Jairo a marcat primul său gol pentru Sheriff, iar același Oancea a stabilit scorul final în minutul 90+4.

„Le mulțumesc băieților că au luptat pînă la capăt”, a declarat la conferința de presă antrenorul echipei Sheriff, Roberto Bordin.

În celelalte partide ale etapei a opta au fost consemnate rezultatele: Spicul - Zimbru 1-0, Petrocub - Dacia 3-0, Dinamo-Auto - Zaria 1-0 și Sfîntul Gheorghe - Speranța 2-1.