Preşedintele stiri: 4036

Rafael Nadal, victorie categorică în meciul de debut la turneul de la Roma

17 sep. 2020,, 22:00   Sport
2252 0

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 2 mondial, a debutat cu o victorie categorică la ediţia din acest an a turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 692.169 euro, învingîndu-l în două seturi, 6-1, 6-1, pe compatriotul său Pablo Carreno Busta, într-o partidă programată miercuri.

Nadal (33 ani), care luptă pentru cîştigarea celui de-al 10-lea său trofeu la Foro Italico, pe suprafaţa sa favorită, zgura, a disputat cu această ocazie primul său meci după o pauză de 200 de zile, însă acest lucru nu s-a simţit deloc în jocul său, campionul iberic nelăsîndu-i nicio şansă lui Carreno Busta, semifinalist la US Open săptămîna trecută, de care a trecut în doar 73 de minute.

Ultima apariţie a lui Rafael Nadal în circuitul profesionist a avut loc pe 29 februarie, la Acapulco (Mexic), unde a obţinut al 85-lea trofeu din cariera sa, înainte ca pandemia de coronavirus să oprească toate întrecerile sportive la nivel mondial.

El speră, totodată, ca la finalul competiţiei din capitala Italiei să-şi treacă în palmares al 36-lea titlu Masters 1.000 şi să-l devanseze astfel pe sîrbul Novak Djokovic, cu care împarte actualul record la această categorie de turnee.

În turul următor, Nadal îl va avea ca adversar pe cîştigătorul întîlnirii dintre canadianul Milos Raonic şi sîrbul Dusan Lajovic.