Preşedintele stiri: 4025

Cupa Germaniei: Bayer Leverkusen s-a calificat în finală

4 apr. 12:15   Sport
1523 0

Echipa germană Bayer Leverkusen a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia Fortuna Dusseldorf, şi s-a calificat în finala competiţiei.

Bayer Leverkusen şi antrenorul Xabi Alonso continuă parcursul incredibil din acest sezon (echipa e neînvinsă după 40 de meciuri) şi s-a calificat în finala Cupei Germaniei după o victorie clară în faţa divizionarei secunde Fortuna Dusseldorf, transmite Noi.md cu referire la ziare.com.

Bayer a deschis scorul rapid, Jeremie Frimpong înscriind în minutul 7. Amine Adli a făcut 2-0 în minutul 20, iar Florian Wirtz a marcat şi el, un sfert de oră mai tîrziu. Tot Wirtz a dus avantajul gazdelor la patru goluri, în minutul 60, din penalti, stabilind rezultatul final.

În finala Cupei Germaniei, la Berlin, în 25 mai, Bayer Leverkusen se va lupta cu FC Kaiserslautern.